Len

Tkaniny lniane cenione są zarówno przez projektantów jak i użytkowników za swoją gładkość, jedwabisty połysk, trwałość, komfort użytkowania, łatwo rozpoznawalny specyficzny wygląd, przypominający ich „polne” i bliskie naturze pochodzenie.

Len włóknisty w 90 % wykorzystywany jest na cele włókiennicze, z czego:

 

 

ODZIEŻ 60 %
materiały domowego użytku 15 %
materiały obiciowe 15 %
tkaniny przemysłowe (techniczne) 10 %
Slide

Wspomaga spokojny sen
Len wspomaga spokojny sen. Pościel lniana daje poczucie chłodu dzięki właściwościom termoregulacji. W czasie upałów wchłania wilgoć i nadmierne ciepło, a w czasie chłodów zatrzymuje ciepło ciała.

Slide

Sprzyja oszczędności energii

Len sprzyja oszczędności energii. Biorąc pod uwagę energię potrzebną do wyprodukowania jednego kilograma włókien jako parametr porównawczy, len wymaga mniej niż 10 MJ/kg, czyli 5 razy mniej niż włókno szklane i 25 razy mniej niż włókno węglowe.

Slide

Wysoka sorpcja wilgoci

Len, tak jak wszystkie włókna naturalne, charakteryzuje się wysoką sorpcją wilgoci.
Włókno lnu zawiera w swoim składzie ligniny, które są doskonałym naturalnym absorbentem promieniowania UV.

Slide


Hipoalergiczny

Len nie wywołuje alergii, ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Len można wygotować, a nawet wysterylizować, jest przy tym o wiele bardziej trwały i odporny na spieranie niż bawełna. Dzięki zawartości specjalnych związków – pektyn typu B – len jest w miarę użytkowania coraz bardziej miękki i miły w dotyku.

Slide

Idealna izolacja

Len dobrze sprawdza się w izolacji akustycznej i termicznej ze względu na jego specyficzną mikrostrukturę i skład biochemiczny.

previous arrow
next arrow

Konopie

Włókno konopne używane było od wieków do produkcji wyjątkowo trwałych i mocnych wyrobów takich jak płótno żaglowe, liny, powrozy, nici plandeki i worki.

Dopiero osiągnięcia współczesnego włókiennictwa pozwalające na wyrób delikatnych przędz z tego sztywnego i mocnego surowca, sprawiały, że można je wykorzystać do produkcji odzieży. Z włókna konopi w mieszankach z innymi włóknami naturalnymi, takimi jak len, wełna, bawełna, a nawet jedwab powstają tkaniny miękkie i delikatne nadające się na produkcję odzieży.

Slide

Wchłaniają wilgoć

Są szczególnie odporne na procesy gnilne czyni je wyjątkowo przydatnym do wyrobu przedmiotów narażonych na rozkład biologiczny w warunkach większego uwilgotnienia (węże pożarnicze, sieci, dratwa szewska, nici chirurgiczne).

Slide

Wyjątkowo odporne

Mają dużą zdolność wchłaniania wilgoci, a zawarte w konopiach ligniny chronią ponadto przed przenikaniem promieni ultrafioletowych, co ma duże znaczenie głównie w klimacie gorącym..

Slide

Właściwości zdrowotne

Konopie charakteryzują się wieloma właściwościami zdrowotnymi

previous arrow
next arrow